SON HABERLER
corona-virüs-neden-olustu
corona-virüs-neden-olustu

Kovid-19 Enfekte Olduğumu Nasıl Anlarım?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Kovid-19 Enfekte Olduğumu Nasıl Anlarım?

Dünyanın dikkatini çeken ve enfekte sayısı kadar ölen sayısının da oldukça arttığı Koronavirüs için alınan önlemler sürekli artıyor. Vakanın ilk olarak Çin’de görülmesinden bu yana Çin önlemleri sayesinde salgını durdururken salgının merkez üssü Avrupa olarak değişti. Koronavirüsü ile alakalı korku ve merak edilenler de sürekli olarak artış gösteriyor. Coronavirüs en bilinen hali ile griple karıştırılırken aslında ayırt etmek için bazı noktalar da bulunuyor. Bu noktaları göz ardı etmeyen kişiler hastalığın tanısında daha erken bulunuyorlar. Bu da daha az coronavirüsü vakası anlamına geliyor. Vakaların genelde birbiriyle ilişkili oldukları da bilinen diğer durumlar arasında yer alıyor.

 

Nasıl Fark Edilir?

Bir corona virüsü enfekte olduğunda hemen belirti vermeye başlamaz. Bunun yerine bazı hastalarda daha çok grip gibi ilerlediği de biliniyor. Bu belirtiler arasında:

         -Baş ağrısı,

         -Ateş,

         -Öksürük,

         -İshal,

gibi sıralananlar bulunuyor. Her belirti hemen korona virüsü aldığınız anlamına da gelmiyor. Bu belirtilerin tamamı griple de karıştırıldığında dolayı panik yapmak yerine farkları anlamaya çalışmak daha da önemli bir hal alıyor.

  

Nasıl Ayrım Yapılır?

Grip veya koronovirüs arasında belirgin benzerlik olmasına karşılık genelde ayrımları kolay olur. Bunun ilk adımı düşmeyen ateştir. Ateşiniz sürekli kontrol altına almak istemenize rağmen yine de düşmez. En son olarak da 38 derece ve üzerinde seyreder. Öksürük ve boğaz ağrısı da en belirgin belirtiler arasında yer alır. Bu belirtiler de öksürük sesin kısılmasına neden olacak kadar şiddetlidir. Coronovirüs hemen belirti vermeyebilir. Çünkü kuluçka süresi 14 gün olarak belirlenmiştir.

 Aşı Bulunur Mu?

Aşının Ncov-19 ile alakalı yayılımı önlemesi ve ölümleri durdurması söz konusu olduğundan dolayı herkes tarafından bekleniyor. Aşı ile alakalı gelişmeler olmasına karşılık yine de piyasaya sürülmesinin 2 aydan kısa olmayacağı da kesin bir şekilde biliniyor.

 Belirtiler Görüldüğünde

Bahsedilen kovid-19 belirtilerini taşıdığınızda hemen bulunduğunuz yerden uzaklaşmalı ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmalısınız. Çünkü covid-19 oldukça ölümcül olabilen bir salgın ve tüm dünyada yayılan bir hastalıktır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüsü'nün Tedavisi Var mı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

2 yorum

  1. Basri Çetinkaya

    Yazınız için teşekkürler. Bir çok web sitesinde bahsedilmeyen konulara değinmişsiniz. Elinize sağlık. Ekstradan da korona virüsünün yaşattığı anksiyete ile ilgili güzel bir haber okudum. Onu da buraya eklemek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir