SON HABERLER

Koronavirüs Neden Yaşlılarda Ölümcül?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Koronavirüs Neden Yaşlılarda Ölümcül?

Koronavirüs (corona virüsü) bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin de gündeme oturdu. Hızla yayılan virüsün ölümcül etkileri oldukça korkutucudur. Birçok ülkede binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, tedavisi olmayan bir enfektedir. Dolayısıyla özellikle direnci düşük olan kişilere bulaşması durumunda büyük oranda ölümlere neden olmaktadır. İnsandan insana damlacık yoluyla bulaşan koronavirüs yayılımının önüne geçmek içinse bireysel önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

Koronavirüs Nedir?

Geçtiğimiz yılın son günlerinde ortaya çıkan koronavirüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldü. Hızla yayılan virüs salgın etkisi yaparak Çin’in büyük bir kısmını etkisi altına aldı. Ölümlerin başlaması ve virüsün başka ülkelere sıçramasıyla işin ciddiyetinin kavrayan uzmanlar harekete geçti. Bilimsel olarak covid-19 adı verilen virüs, yeni tip bir koronavirüstür. Solunum sistemine etki eden virüs, eğer vücuda yerleşirse doğrudan akciğerleri etkisi altına alıyor. Solunum sıkıntısı yaşatan kovid-19 ileri vakalarda hastaları cihazla solunum yapmaya mecbur bırakıyor. Daha da ilerlerse çoklu organ yetmezliğine ve ölüme neden oluyor.

Yaşlılar Risk Grubunda

Uzmanlar ve sağlık yetkilileri coronavirüs vakalarında yaşlılara dikkat çekiyor. İleri yaştaki kişilerin koronavirüse yakalanmasının riskli olduğunu belirten uzmanlar ölümlerin büyük bir kısmının bu gruba dahil olduğunu ifade ediyor. Yaşlıların risk grubunda olmasının birçok nedeni vardır. 

Bu nedenler şu şekildedir;

  • Vücut direncinin düşük olması
  • İleri yaştaki kişilerde şeker, tansiyon, kalp gibi rahatsızlıkların olması
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar
  • Zamana bağlı olarak akciğerlerde biriken kirlilik

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada korona virüsü ile ölen kişilerin sadece çok az bir kısmının gençlerden oluştuğu büyük bir kısmının ise 65 yaş ve üzeri vakalardan oluştuğu belirtiliyor. Bununla birlikte en fazla ölümün gerçekleştiği Çin’de çocuk ölümünün olduunun da altını çizmek gerekiyor.

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Koronovirüs için belirlenen yayılım tablosunda “İnsandan insana damlacık yoluyla” tanımı yer alıyor. Bakıldığında gribal enfeksiyon ile çok benzer tabloya sahip olan koronavirüs seyir açısından farklılık göstermektedir. Gribal enfeksiyona yakalanıp ölen kişilerin sayısı düşünüldüğünde koronavirüsün etkisi daha net anlaşılmaktadır. Fakar unutmamak gerekir ki gribal enfeksiyonlarda aşı ve tedavi mümkündür. Fakat koronavirüsü için henüz geliştirilen bir aşı ya da tedavi yoktur. Bazı ülkeler kendi çapında uygulamalar yaparken etkin bir tedavi için 10 ay ile 2 yıl arası bir süreye ihtiyaç vardır. Bu yüzden coronovirüs yayılımını önlemek için sosyal mesafe ve kişisel hijyene dikkat etmek gerekiyor.

Koronavirüs’ten Korunma Yolları

Coronavirüsü damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Bu yüzden sosyal mesafeye dikkat etmek gerekiyor. Hastalık belirtisi olsun ya da olmasın ikili ilişkilerde en az 1 metre mesafe bulunmasında yarar var. 

Bunun yanında koronavirüs belirtileri taşıyan kişilerin kendini izole etmesi, hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık peçete kullanmaları ve hastalık ciddi bir boyuta ulaşmadığı taktirde hastaneye gitmemeleri gerekiyor. Elleri sık sık yıkamak, kolonya kullanmak, maske takmak, kalabalık ortamlardan uzak durmak gibi önlemler de ncov-19 virüsünden korunma yolları arasındadır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs - Çin'in hangi şehrinde? Seferler durdu mu?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir