SON HABERLER

Koronavirüs Kimler Risk Altında?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Bütün dünyayı soran koronavirüs tehlikesi altında olduğumuz bugünlerde önemli olan bir soru da koronavirüs kimler risk altında sorusu. Bu sorunun asıl yanıtı herkestir. Bugün herkes koronavirüs tehlikesi altında. Çünkü bu virüs çok bulaşıcı ve bulaşırken insan ayırt etmiyor.

O yüzden bana bulaşmaz diyerek sokağa çıkma yasağının delinmesi, gerekmediği halde dışarıda bulunmak ve insanlarla yakın ilişkide olmak çok tehlikeli. Sadece yaşlıların, 65 yaş üstü insanların tehlikede olduğu doğru değildir. Çünkü bu aslında kişinin bağışıklık sistemi ile ilgili bir durum. Bulaşıp bulaşmama konusunda koronavirüs yaşlı, genç, kadın, erkek, küçük ve büyük ayırt etmiyor.

Koronavirüs Belirtileri

Kimlerin risk altında olduğu sorusunun bir diğer ayağı ise bu hastalığın belirtileri konusundaki kafa karışıklığıdır. Ateş, boğazda acı hissi ve öksürük, koku ya da tat alamama gibi durumlar virüsün genel belirtileri. Ama şöyle de bir durum var ki aslında hastaların yüzde 80’e yakın olan büyük bir bölümü bunlardan çok azını ya da herhangi birisini göstermeyebilir. Belirtileri göstermeyen bir hasta da sorun olmadığını düşünerek normal hayatına devam edebilir. Ama bu durum çok büyük bir yanılgıdır.

Koronavirüs Neden Çok Tehlikeli

Belirti göstersin ya da göstermesin herhangi bir hastanın diğer insanlar hatta dokunduğu eşyalar yoluyla herhangi bir teması hastalığın başkasına geçmesi için yeterli. Eğer bir insan koronavirüs ile enfekte olmuş ve bağışıklık sistemi zayıfsa da ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Yani siz enfekte olmuşsanız ama hasta hissetmiyorsanız da başkasına çok hızlı yayılan bu hastalığı geçirebilirsiniz. Bu yüzden koronavirüs hemen herkesin hayatını etkileyen ve riske atan bir hastalık. Bu yüzden mümkün olduğunca insanlarla teması azaltmak ve hatta hiç evden çıkmamak en iyisidir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Hantavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir