SON HABERLER

Koronavirüs – Eller Nasıl Yıkanmalı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Koronavirüs – Eller Nasıl Yıkanmalı?

Koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. 150’den fazla ülkede vakaların tespit edildiği virüs, binlerce kişinin de ölümüne neden oldu. Ölü sayısının her geçen dakika artış göstermesi koronavirüsü için alınması gereken önlemlerin yetersiz olduğunu gösteriyor. Bilinçli hareket etmeyen ve çevresindeki herkese virüsü bulaştıran kişilerin yanında korunmak için gereken önlemleri almayan kişiler ciddi risk teşkil ediyor.

Koronavirüs Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde başlayan, kısa sürede salgın oluşturup birçok ülkeye yayılan yeni tip koronavirüsün bilimsel olarak covid-19 şeklinde adlandırılıyor. Covit-19 viral bir etkendir. Bulaş sağlandıktan sonra kişinin solunum yollarında ve akciğerinde tahribata neden oluyor. Solunum sıkıntısına dolayısıyla çoklu organ yetmezliğine neden olarak büyük oranda ölümlere neden oluyor. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan ve ileri yaş grubunda olan kişiler korona virüsü açısından risklidir.

Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs iki haftalık bir kuluçka süresinden sonra vücudu etkisi altına almaya başlıyor. Üst solunum yoluna yerleşip burada kuluçka dönemini tamamlayan kovid-19 hızla akciğere doğru hareket ediyor. Akciğerde enfeksiyona neden olarak solunum sorunu yaşatıp, nefes darlığına neden oluyor.

Coronavirüs bulaşan kişilerde yaşanan belirtiler şu şekildedir;

  • Yüksek ateş
  • Şiddetli öksürük
  • Baş ağrısı
  • Solunum yetmezliği

Belirtiler genel olarak gribal enfeksiyon belirtileri gibi görülse de solunum yetmezliği ncov-19 bulaşmasının en net belirtisidir. Ayrıca ender vakalarda burun akıntısı gözlenmektedir.

Koronavirüs Risk Grubu

Covit-19 bulaşmasına karşın özellikle risk grubundaki kişilerin önlemler alması gerekiyor. Dünya genelinde koronavirüs ile ölenlerin çoğunun risk gurubundaki kişilerden oluştuğu biliniyor. Coronovirüs bulaşmada risk grubu olan kişiler arasında şeker hastaları, akciğer hastaları, kanser hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve ileri yaştaki insanlar yer alıyor. Bu grup insanların koronovirüs kaynaklı enfeksiyonu yenmelerinin zor olduğu belirtiliyor.

Koronavirüs’ten Korunmada El Yıkamanın Önemi

Coronavirüsü tedavisi ve aşısı olmayan bir virüstür. Uzmanlar tedavi geliştirmek için ellerinden geleni yapsa da etkili bir aşının bulunması bir yıl sürebilir. Bu süre zarfında kişilerin kendi önlemlerini alması gerekiyor. Bu önlemlerin başında da el yıkamak geliyor. Özellikle evinde kalıp kendini izole edemeyen kişilerin sık sık ellerini yıkaması son derece önemlidir. 

El yıkarken sabun ve su kullanmak yeterlidir. Uzmanlar her el yıkamanın en az 20 saniye sürmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ele bulaşan corona virüsü sık sık ellerin yıkanması sayesinde ağız yoluyla vücuda girmemektedir. 

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koranavirüs Hayvanlara Bulaşır mı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir