SON HABERLER

Koronavirüs Çocuklara Bulaşır mı

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Koronavirüs Çocuklara Bulaşır mı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından özellikle ebeveynler koronavirüsü çocuklara bulaşır mı sorusunun yanıtını aramaya başlamıştır. Özellikle yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere yaratan coronavirüs, çocuk ve gençlerde aynı etkiyi göstermemektedir.

Dünya Sağlık Örgütü Verileri Ne Gösteriyor?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre ilk kez coronavirüsü görülmeye başlanan Çin’de süreçten etkilenen çocuk sayısı %2 seviyesinde kaldı. Ölümlü vaka sayısı ise %0.2 olarak açıklandı.

  • Daha önce yaşanan sağlık sorunları
  • Bağışıklık sistemi üzerinde meydana gelen değişiklikler ve
  • Ciğerlere alınan kirli havaya daha uzun süre maruz kalmak

Hastalığa yakalananlar arasında en sık görülen ortak noktalar olarak gösterilebilir. Coronavirüsü ve mevsimsel grip arasında görülen en önemli fark çocuklara bulaşma sıklığı olarak tanımlanabilir.

Çocuklarda Korona Virüs Teşhisi Kolay mı?

Çocukların korona virüsü salgını karşısında riskli görülüp görülmediği teşhis edilme oranının düşüklüğüyle de açıklanabilir. Özellikle yaşlılar, kanser hastaları ve akciğer hastalığı olanları olumsuz yönde etkileyen corona virüsü pozitif olan bir anne adayında da erken doğum riski oluşturabilir. Anne sütünde virüse rastlanmamış olması da bebek emziren annelerin tehlike altında olmadığının kanıtıdır.

Korona Virüsten Korunmak İçin Tavsiyeler

El temizliği ncov-19 korunması için en etkili yöntemdir. Özellikle küçük çocuklara hijyen kurallarının düzenli olarak hatırlatılması su ve sabunun nasıl kullanılacağının öğretilmesi son derece önemlidir. Kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmaması kovid-19 virüsünden korunmanın en önemli yolları arasında gösterilebilir.

Çocuklar Korona Virüsten Neden Daha Az Etkileniyor?

Çocukların covid-19 virüsüne yakalanma oranı yetişkinlerle aynı olsa da semptomların daha hafif olması ve ciddi bir etki yaratmaması riski düşürüyor. Uzmanlara göre bunun sebebi; çocukların yetişkinlere nazaran daha sağlıklı akciğerlere sahip olması.

Bağışıklık sistemi koronovirüs ile daha iyi mücadele eden çocuklar süreci daha sağlıklı bir şekilde atlatıyor. Bu bilgilere rağmen okulların kapatılma kararının coronovirüs etkilerinin çocuklar aracılığıyla risk grubunda olan yetişkinlere taşınmasının engellenmesi olarak açıklanabilir. Alınan tedbirler ve bilgilendirme çalışmaları eşliğinde virüsten zarar görenlerin sayısı kontrol altına alınabilir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüsü Nelere Yol Açar?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir