SON HABERLER

Korona Virüsü Köpekten Bulaşır mı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Korona Virüsü Köpekten Bulaşır mı?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs, tüm dünyayı alarma geçirmiştir. Binlerce kişinin ölümüne yol açan bu virüsün, insandan insana hapşırma ve öksürme gibi yollarla bulaştığı bilinmektedir. Evinde köpek besleyen pek çok insan, virüsün köpekten bulaşıp bulaşmadığını merak etmektedir. Peki, koronavirüsü köpekten bulaşır mı? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda derledik.

Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Tıpta bilinen ismiyle covid-19, pek çok belirtiyle kendini göstermektedir. Semptomların ortaya çıkış süresi, hastanın yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Virüsün en sık rastlanan belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kuru öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Solunum zorluğu
  • Halsizlik

Virüsün en belirgin semptomları bu şekilde sıralanabilir. Griple benzer belirtiler gösteren coronavirüs için en belirgin ve ayırıcı semptom, nefes darlığıdır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, bu virüsten çok daha kolay bir şekilde etkilenmektedir.

Korona Virüs Nasıl Bulaşır?

Tehlikeli bir virüs olan coronavirüsü, solunum salgıları ile bulaşmaktadır. Virüsü taşıyan kişinin, öksürük, hapşırma ve konuşma esnasında çevreye saçtığı salgılar, virüsün başka bireylere bulaşmasına neden olur. 1 metreden daha yakın bir temasla bulaşan kovid-19, 14 gün içinde semptomlarını gösterir.

Korona Virüs Köpekten Bulaşır Mı?

Evcil hayvan olarak köpek besleyen insanların, merak ettiği soru virüsün köpekler aracılığıyla insana bulaşıp bulaşmayacağıdır. Uzmanların ortak görüşü, köpeklerin coronovirüs konusunda risk altında olmadığıdır. Hayvanların insanlara bulaştıracak şekilde virüs taşıması, çok düşük bir ihtimaldir. Koronovirüs, insanlar aracılığıyla yayılan ve insandan insana bulaşan bir virüstür. Yine de, evcil hayvanların bakımına ve temizliğine önem göstermek bu süreçte önemlidir.

Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evcil hayvanınızın bakımına ve temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir. Evcil hayvanın tüyleri haftada en az 1 kere fırçalanmalıdır. Evcil hayvanlar ayda 1 kez, özel üretilen şampuanlarla yıkanmalıdır. Evcil hayvanların veteriner kontrolleri aksatılmamalı, herhangi bir hastalık belirtisinde mutlaka bir veteriner hekime götürülmelidir. Günden güne yayılan korona virüsü için en büyük tedbir, kendinizi ve evcil hayvanınızı kalabalık ortamlardan uzak tutmaktır. Bu yüzden, kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmalısınız.

Korona Virüsten Korunma Yolları

Tıpta bilinen adıyla ncov-19, hızla yayılan ve özellikle 60 yaş üstü bireyleri etkileyen bir virüstür. Bu virüsten korunmak için alınabilecek bazı tedbirler vardır. Virüsten korunmak için, kişisel temizlik oldukça önemlidir. Eller sık sık, sabunla köpürtülerek yıkanmalıdır. Yıkanmamış ellerle, yüze ve buruna asla dokunulmamalıdır. 

İş ortamı, ofis, okul ve büro gibi kalabalık ortamlar dezenfekte edilmelidir. Hasta insanlarla temas edilmemeli, mümkün olduğunda kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Unutulmamalıdır ki corona virüsü kişinin kendisini korumasını gerektirdiği gibi, kişinin toplumu korumasını da gerektirir. Bu yüzden hasta olan bir kişi, evden çıkmamalı ve mümkün mertebe kimseyle temas etmemelidir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koranavirüs Hayvanlara Bulaşır mı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir