SON HABERLER

Koranavirüs Hayvanlara Bulaşır mı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Koranavirüs Hayvanlara Bulaşır mı?

Dünyayı saran ve ne zaman biteceği belirsiz olan koronavirüs hakkında en çok tartışılan konulardan birisi de bu virüsün hayvanlara bulaşıp bulaşmadığı sorusudur. Bilindiği gibi zaten hayvanlarda olan ve ilk defa insanlarda görülen, bu yüzden de insan bünyesinde ne gibi etkilere neden olacağı tahmin edilemeyen bu virüs bugün bütün dünyanın birinci problemidir. Görünmeyen bu düşman karşısında ne yapacağımızı bilemediğimiz için koronavirüsü hakkındaki bütün sorular önem kazanıyor. Özellikle evde evcil hayvan, kedi ve köpek besleyenler için asıl adıyla coronovirüs hayvanlara bulaşır mı bulaşmaz mı sorusu büyük bir önem kazanıyor.

Evcil Hayvan Besleyenler Merak Ediyor

Çin’de bir köpekte coronavirüsü testinin pozitif çıkması, evcil hayvan sahiplerini çok meraklandırdı. Ama buna rağmen uzmanların açıklamaları bu konuda herhangi bir kaygı duyulmaması yönünde. Evcil hayvanlardan insanlara korona virüsü geçme ihtimali çok düşük. Hatta bu konuda bizzat Çinli uzmanlar tarafından verilen bilgilendirmeye göre neredeyse böyle bir ihtimal hiç yok. 

Bu yüzden evcil hayvan besleyenlerin korkması için bir neden olmadığı belirtiliyor. Corona virüsü ilk başta hayvanlardan geçmesine rağmen bu geçiş Çin’deki Wuhan kentinin bir yaban hayvanları pazarında gerçekleşti. Henüz hastalığın tam olarak nasıl geçtiği ve nasıl yayıldığı kesin olarak bilinmiyor. Ama corona virüsü geçme ihtimalinin evcil hayvanları kapsamadığı söyleniyor. Hatta virüs hakkında çok şey bilinmese de bu konuda uzmanların yaptığı açıklama kesinlik taşıyor.

Koronovirüs Nedir?

Koronovirüs aslında hayvanlar arasında yaygın bir virüs ailesinin genel ismi. Özellikle yaban hayvanları bu virüsü fazlasıyla taşıyor. Coronavirüs taşıyan bir hayvan enfeksiyon riski taşıyor. Daha önce bu virüs ailesinden yayılan Mers ve Sars virüsleri 2002 ve de 2012’li yıllarda insanlarda da görülmüştü. Ama her ikisi de ncov-19 kadar tehlikeli değildi. Kovid-19 bu virüsün daha öncekilerin mutasyona uğramasıyla yenilenmiş hali. 

Yani daha önce yine koronovirüs ailesinden yayılan iki virüs dönüşüm geçirmiş ve bugünkü halini almış ve de covid-19 ismini almış. Covid-19 çok tehlikeli, çünkü akciğerlere indiği takdirde ciddi hasarlara yol açabiliyor. Bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalara ciddi zararlar verebiliyor. Ama evcil hayvanlarla ilgili endişelenmenizi gerektirecek bir açıklama yapılmadı.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Yıkanabilir Maskeler Sağlıklı Mı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir