SON HABERLER

İmmün Plazma Tedavisi Nedir? İşe Yarıyor Mu?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

İmmün plazma; covid-19 virüsünü daha önce geçirmiş olan bağışıklığı kazanmış insanların kanından üretilerek bu hastalığı durdurmak için, antikor izolasyonu ile covid-19 yakalanma riski olan kişilerin tedavisinde ya da korunmasında kullanılması amaçlı oluşturulan bir tedavi yöntemidir. Yoğun bakım sürecinde olan entübe hastaların tedavisi için bu virüse bağışıklığı olan kişilerin hücre ve antikorları kullanılacak.

İmmün Plazma Bağışı Nasıl Yapılıyor?

İmmün plazma tedavisine kan bağışında bulunmak için belirli süreçlerden geçmiş olmak gerekiyor. Öncelikle 18-65 yaş arasında, kan vermeye sorun teşkil etmeyecek özellikte, spilis, HIV ve hepatit hastalıkları olmayan kişilerden alınır.

İmmün Plazma Bağış Süreci

Öncelikle koronavirüs hastalığının olduğuna dair testler yapılıyor. Hasta tedavi sürecine başladıktan sonra iyileşirse, kan bağışı öncesi 14 gün bekleme süresine girmesi gerekiyor. Plazma bağışı öncesi test yineleniyor.

Negatif çıkan test sonucunun yer aldığı rapor ile bağışçı olarak Kızılay aferez bağış noktasına gidiliyor. Bağışçının kan vermesine engel bir durum olmadığı tespit edilerek onay formu alınıyor. Daha sonra kan alınıyor ve aferez cihazında ayrıştırılarak kalan bileşenler bağışçıya geri veriliyor.

Alınan plazma belirli testlerden geçirilerek hastalara aktarılıyor. Aferez işlemi ile yapılan bağış tek seferde 400 ml olmalı ve 1 hafta ara ile 2 kez bağış yapılabilecek. Daha önce Sars, MERS, Ebola salgınlarında uygulanması Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen önemli bir yöntemdir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs Vaka Haritası

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Karantinada Nelere Uymalıyız?

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Covid-19, Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir