SON HABERLER

Hantavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Dünya Covid19 diğer adıyla Korona virüsü ile uğraşırken yine Çin’den gelen başka bir ölüm haberi insanları şaşkınlığa uğratıyor. Peki, Hantavirüs hakkında neler biliniyor?

Hantavirüs Nedir?

Ölüm olayı medyadan duyulunca akla gelen ilk soru elbette “Hantavirüs nedir?” Çin’in Yunnah eyaletinde bir kişi Şantung eyaletine giderken otobüste hayatını kaybediyor. Çin’in resmi haber ajansı olan Global Times olayı duyurunca bir salgını atlatma aşamasında olan Çin’de yeni bir korku yayılıyor. Hanta virüsü de Covid 19 gibi solunum yolları ile ilgili olsa da Covid19’dan çok farklı özellikler taşıyor.

Hanta Virüsü, kemirgenlerde bulunuyor ve kemirgenlerin tükürük veya dışkısıyla temas sonucu insanlara geçebiliyor. Bu virüse bağlı olarak da Hantavirüs; kanamalı ateş ile seyreden renal sendrom veya akciğer sendromu olarak ortaya çıkabiliyor.

Hangi Yollarla Bulaşıyor?

Bir hastalığın salgın olabilmesi için insandan insan geçiyor olması gerekiyor. “Hanta virüsü insandan insana geçer mi?” sorusuna verilecek cevap şimdilik hayır. Şu ana kadar tespit edilen vakalar esas alındığında sadece kemirgenlerden insana geçtiği söylenebiliyor. Hastalıktan korunmak, kemirgenlerle mücadele ve fare gibi kemirgenlerin dışkı veya tükürüğüne temas ihtimali bulunan ortamlardaki çalışmanın ardında temizlik kurallarına tam olarak riayet edilmesiyle mümkün olabiliyor.

Hastalık Yeni mi Ortaya Çıktı?

Hantavirüs adını Güney Kore’deki Hantaan Nehri’nden alıyor. İlk vakalar da orada görülüyor. Amerika ve Asya’da birçok yerde görülen bu ölümcül hastalık bu nedenle yeni sayılmıyor.

Ölümcül olan bu hastalığın belirtileri nedir sorusunun cevabı ise çok da yabancı değil: baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve bulantı.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Toplu Taşımada Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir