SON HABERLER

Favipiravir Nedir? İşe Yarıyor Mu ?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Favipiravir Nedir? İşe Yarıyor Mu?

Genel anlamda tüm dünyayı etkisi altına alan ve aktif bir bulaşma riski taşıyan Coronavirüs için ilaç ve aşı bulma konusunda da çalışmalar etkin bir şekilde sürdürülmeye çalışılıyor. Birçok ülkede yapılan çalışmalar neticesinde henüz durum daha klinik deneme süreçleri içerisinde bulunuyor. Fakat bu kapsamda Favipiravir adını taşıyan ilacın virüse karşı olumlu bir etkisi olduğu ortaya çıkarıldı. 

Favipiravir isimli bu ilaç, Japonya’da yer alan Toyama Chemical isimli bir şirket tarafında geliştirilmişti. İlacın genel olarak çalışma prensibi, farklı türlerdeki RNA virüs çeşitlerine yönelik gerekli savunma mekanizmalarını harekete geçirmesidir. İlaç diğer adlarıyla Avigan ve T-705 olarak da biliniyor.

Favipiravir’in Etkinliği

Favipiravir isimli ilacın Coronavirüsü üzerinde işe yarayıp yaramadığına da dair birtakım deneyler yapılıyordu. Yapılan son çalışmalar önemli bir gelişmeyi açığa çıkardı. Çünkü Favipiravir ilacı, Covid-19 üzerinde hastalığı önleyici ve geriletici bir etki gösterdi. Bu bakımdan öngörülere göre bu ilaç, virüsle mücadele de etkin bir şekilde kullanılabilir. 

Yaklaşık 80 enfekte insan üzerinde yapılan çalışmalarda ilaç iyileşme zamanını 11 günden 4 güne kadar indirmeyi başarmıştı. Bunun yanı sıra ilaçla ilgili Çin’de yapılan deneylerde de ilacın enfekte kişilerdeki ateş süresini 2.5 güne kadar gerilettiği ortaya çıkarıldı. Favipiravir, yeni üretilen bir ilaç olmayıp yaklaşık 2014 yılından beri Japonya’da aktif satışta olan ve oldukça işlevsel ilaçlardan biri olarak tanınmaktadır. 

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Favirapir Türkiye'de Var Mı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir