SON HABERLER

Coronovirüs ve Toplu Taşıma (Riskler

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Coronovirüs ve Toplu Taşıma (Riskler)

Coronavirüsü bulaşıcı bir virüstür. Özellikle solunum yolu ile hızlı bir yayılım gösterir. Bu yüzden toplu alanlar, bu virüs ile alakalı olarak insanlar için bir tehdit unsurudur. Bu konu ile alakalı olarak, koronavirüs toplu taşımada nasıl yayılır, bu virüs açısından toplu taşıma kullanmanın dezavantajları nelerdir, bu virüs toplu taşıma alanlarında ne kadar sürede yayılım gösterir, bu virüsün toplu taşıma araçlarında kalma süresi nedir, gibi konular merak edilir.

Coronavirüs Toplu Taşımada Hangi Riskleri İçerir?

Bulaşıcı özellikler gösteren koronavirüsü toplu taşıma araçlarında da yayılım göstererek risk oluşturur. 

Bu riskler başlıca şu şekilde ifade edilebilir;

  • Coronavirüs özellikle solunum yoluyla bulaştığı için, fazla insan bulunan ve havalandırma durumu insanlar için tam olarak yeterli olmayan toplu taşıma araçlarında, açık havada bulaşım göstereceğinden daha hızlı bulaşım gösterir.
  • Coronavirüsü bazı yüzeylerde de belirli sürelerde etkisini koruyabilir. Toplu taşıma araçlarında kullanılan farklı malzemelerde farklı zamanlarda yaşam fonksiyonu gösterir.
  • Toplu taşıma araçlarında korona virüsü taşıyan bir birey, diğer insanlarla daha yakın temasta bulunduğu için daha hızlı bulaşım gösterir.

Başlıca bu şekilde ifade edilen risklerin, corona virüsü bulaşıcılığı açısından bilinmesi gerekir. Bununla birlikte maske kullanımı, el yıkamaya ayrıca özen göstermek, toplu taşıma araçlarının daha dikkatli temizlenmesi gibi küçük önlemler, ncov-19 bulaşım ve yayılımını önemli ölçüde azaltır.

Corona Virüsü Açısından Toplu Taşıma Araçlarının Zararları

Hızlı yayılım gösteren, özellikle solunum yolu ile bulaşan kovid-19 virüsü, toplu alanlarda daha yakın olarak bulunan insanlar olduğu için daha hızlı bulaşmaya neden olur. Hastalığın bulaştığı, ancak henüz saptanmayan bireyler, kuluçka süresi boyunca sağlıklı insanlar açısından risk oluşturabilir. Bu durum da toplu taşıma araçları kullananlar açısından oldukça önemlidir.

Corona Virüsü Toplu Taşıma Araçlarında Ne Kadar Sürede Yayılır?

Yayılım olarak hızlı olduğu belirtilen covid-19 virüsü, özellikle solunum yolu ile vücuda alındığı zaman kuluçka süresine başlar. Solunum yolu ile değil de, temas yolu ile ten üzerinde veya kıyafet üzerinde kalarak da insan vücudundan içeri giriş sağlayabilir. Bu virüsün yayılış süresi, hijyen durumu ve temas etme niteliğine bağlı olarak değişim gösterir.

Corona Virüsün Toplu Taşıma Araçlarında Kalma Süresi Nedir?

Virüs (Koronovirüs) her yüzeyde farklı sürede yaşam gösterir. Metal yüzeylerde, kumaş yüzeylerde farklı yaşam süresi gösteren coronovirüs ortalama olarak bir gün olacak şekilde, insan vücuduna temas etmeden yaşam gösterir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Coronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir