SON HABERLER

Coronavirüsü – Maske Takmak Doğru Mu?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Coronavirüsü – Maske Takmak Doğru Mu?

Coronavirüs adındaki virüs, küresel anlamda hızla yayılım gösteren bir virüstür. Bu konu ile alakalı olarak, corona virüsü için maske takılması doğru mu, bu virüs için hangi özelliklerdeki maskeler tercih edilmeli, bu virüs için maske takmanın dezavantajları nelerdir, bu virüsten korunmak için maske takmanın avantajları nelerdir, gibi konular merak edilir.

Corona Virüsü Maske Takmak Doğru Mudur? 

Coronavirüsü için maske takmak doğrudur. Çünkü Covid-19 olarak da isimlendirilen bu virüs, özellikle solunum yolu le bulaşım gösterir. Solunum yollarının maske yardımı ile kapatılması, insan sağlığı açısından tehdit içeren korona virüsü alımına önemli ölçüde engel olacaktır.

Corona Virüsü İçin Hangi Özelliklerdeki Maskeler Tercih Edilmelidir?

Bilinmesi gerekir ki, kovid-19 çok küçük olan bir virüs değildir. Hatta diğer virüslere oranla biraz daha büyük olduğu söylenebilir. Bu nedenle tek katlı maskeler dahi yeterli olabilmekle birlikte, genellikle iki katlı maskelerin tercih edilmesi yeterli olacaktır. Çok ciddi önlemler alınırken kullanılan maskelerin, coronovirüs önlemleri alınırken tercih edilmesine gerek yoktur.

Corona Virüsü İçin Maske Kullanmanın Avantajları

Bu konu ile alakalı olarak, koronovirüs maske kullanımının avantajları başlıca şu şekilde ifade edilebilir;

  • Hızlı yayılım gösteren koronavirüsü solunum yolu ile vücuda alınması önemli ölçüde azaltılır.
  • Maske kullanımı ile büyük ölçülere sahip olan koronavirüs toplu alanlarda daha az risk olur.
  • Bilimsel adı ncov-19 olan virüs hakkında toplumsal önem oluşturulması açısından maske kullanılmalıdır.

Başlıca bu avantajlar olmak üzere, maske kullanımının korona virüsü açısından pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar, yaş durumuna ve toplu alanlarda durma durumlarına göre de değişim gösterir.

Corona Virüsü İçin Maske Takmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bilinmesi gerekir ki, hiçbir durum insan sağlığından daha önemli değildir. Coronavirüsü de insanlar için tehlike unsurudur. Bu yüzden dezavantajlar (kişileri rahatsız eden, yaşam durumunu engelleyen herhangi bir durum) ne olursa olsun maske kullanılmalıdır. 

Tüm bunlarla birlikte, dezavantaj olarak nitelendirilebilen durumlar; insanların paniğe kapılmasına neden olabilmesi, sıcak günlerde terlemeye neden olabilmesi, psikolojik olarak insanın baskı altındaymış gibi hissetmesine neden olabilir. Başlıca dezavantajlar bu şekilde ifade edilmekle birlikte, maske takmanın avantajları ise insan sağlığı açısından önemi tartışılamaz derecede avantajlıdır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs Neden Yaşlılarda Ölümcül?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir