SON HABERLER

Coronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Coronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Vücudumuzdaki bağışıklık sistemi, bizleri zararlı etkenlerden koruyan bir mekanizmaya sahiptir. İnsan vücudunu çeşitli türden mikroplar, zararlı toksik maddeler veya virüs gibi bazı mikrobiyal oluşumlar olumsuz bir yönde etkileyebilmektedir. 

Bunların herhangi bir şekilde bizlere zarar vermesi, vücut fonksiyonlarımızın da çalışma sistemini bozabilmektedir. Fakat eğer beslenmemiz yeterli kadar iyi olursa, bağışıklığımızda aynı ölçüde vücuttaki görevlerini daha aktif bir şekilde yerine getirebilir. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan Covid-19 virüsüne karşı da mutlaka iyi bir beslenme şekline ve bağışıklık yapısına ihtiyacımız vardır. 

Coronovirüs tehdidinden korunmak için mutlaka vitamin yönünden zengin besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca yine bağışıklık sisteminin yapı taşlarından biri olan protein içeren besinleri tüketmek de, Koronavirüsü ile mücadelede etkin seçeneklerden biridir. A ve C vitamini yönünden zengin besinler, bağışıklığı güçlendirme de önemli bir rol oynuyor.

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Koronovirüs salgınından korunmak için tüketeceğimiz besinleri doğru seçmek de bu süreçte oldukça önemli bir yer tutuyor. Günlük olarak uygun miktarlarda mutlaka doğal antibiyotikler olan sarımsak, soğan, zerdeçal ve zencefil gibi besinleri tüketmemiz önemlidir. Vücudun ncov-19 virüsüne karşı bir savunma duvarı oluşturması için bu besinlerin iyi olan dezenfekte özelliklerinden yararlanılmalıdır. 

Bunların yanı sıra yine A ve C vitaminleri yönünden zengin brokoli, çeşitli turunçgiller, maydanoz gibi mevsim yeşillikleri, lahana ve karnabahar gibi besinler de tüketilmelidir. Koronavirüs riskine karşı vücudun iyi bir bağışıklık sistemine sahip olması, bulaşma halinde bile gereken mücadeleyi ortaya koymaya olanak vermektedir.

D Vitamininin Önemi

Vücut için D vitamini yönünden beslenmek de oldukça önemlidir. Çünkü D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmede en tamamlayıcı vitamin gruplarından biridir. En iyi D vitamini kaynakları arasında yumurta, balık ve balık yağları, yenebilir mantarlar, süt ve süt ürünleri gibi önemli besin grupları yer alır. Coronavirüs salgınına yönelik beslenme planımızda mutlaka bu türden zengin içerikli besin öğelerine yer vermeliyiz.

Beslenme Planı

Yaşantımızda daima iyi bir beslenme planıyla hareket etmek, vücut değerlerimizi en ideal seviyelerde tutmak için oldukça gereklidir. Coronavirüsü gibi bir salgının yaşandığı günümüzde bilhassa bu duruma daha fazla özen gösterilmelidir. 

Bunun için;

  • Zengin vitamin ve mineral içerikli sebze ve meyve gruplarından her gün yeteri kadar yenmeli,
  • Toksinleri atması bakımında günlük yeteri miktarda su tüketilmeli,
  • Besinlerden verim elde edilmesi için bu planın düzenli olarak sürdürülmesi gerekir.

Korona virüsü bilindiği üzere özellikle bağışıklık zayıf olan insanlarda etkilerini daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Bu bakımdan Corona virüsü salgınına karşı doğru bir beslenme planıyla bunu en iyi şekilde devam ettirmek gerekir. Vücudumuzun kovid-19 virüsüne karşı güçlü bir dirence sahip olması için en başta bağışıklığı güçlendirmek esas alınmalıdır. 

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Corona Virüsüne En Çok Hangi Kan Grubu Yakalanıyor?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir