SON HABERLER

Corona Virüsüne Karşı Önlemler

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüsüne Karşı Önlemler

Çin’de başlayan ve oradan da tüm dünyaya yayılan grip benzeri bir virüs olan corona için alarm durumu devam ediyor. Bu konuda yapılan açıklamalar sonucunda Türkiye’de de pozitif olan bir hastanın olduğu bilgisi paylaşıldı. Bundan dolayı belirtiler ve önlemler her zamankinden daha çok önemli bir hal almaya başladı.
Virüsün henüz tam anlamıyla etken maddesini içeren ve ölümleri engelleyen bir aşısı ortaya çıkmadığından dolayı erken tanı ile hayatta kalanların sayısının artırılması amaçlanıyor. Bunun için olabildiğince dikkatli olmak ve önlemleri alarak her şüpheli durumda en yakın hastaneye ulaşmak önerilir.

Nasıl Bulaşır?

Hastalığın ortaya çıkması ve belirtilerin yaşanması arasında oldukça kısa bir süre olduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor.
Bulaşma yolları arasında ise:

  • Sıvı teması,
  • Kan,
  • Tükürük,
  • Solunum gibi etmenler yer alıyor.

Virüsün ellerden yüze ve oradan da ağza geçerek akciğere yerleştiği biliniyor. Bundan dolayı mutlaka hastalıkla alakalı önlem alınması önerilir.

Selamlaşma ve Eller
Selamlaşmak ve ellerin birbirine olan temasından dolayı hastalığın fazlaca yayıldığı biliniyor. Bundan dolayı selamlaşmak yerine dokunmadan merhaba demek daha sağlıklı bir yol olacaktır. Ellerin ise günde en az 5 veya 6 kez detaylıca yıkanması önerilir. Çünkü ellerden sonra virüs tüm vücuda yayılır.

Maskeler
Maskelerin koruyucu olduğu herkes tarafından biliniyor. Maskelerin 2 veya 3 katlı olmasına gerek yoktur. Tek maske de aynı oranda koruyuculuk sağlar. Bundan dolayı maskeleri öksüren veya toplu halde bulunulan tüm yerlerde takmak önemlidir.

Sıcaklık
Hayvansal gıdaların daha iyi pişirilmesi de önlemler arasında yer alır. Çünkü virüs 26 ve üzeri derecelerde hayatta kalamaz. Metal yüzeylerde 12 saate kadar yaşama şansı olmasından dolayı bu detaya mutlaka dikkat edilmesi önerilir.

Temizlik Kuralları
Her zamankinden biraz daha dikkatli olmak ve herhangi bir ateş, öksürük benzeri belirti gördüğünüzde en yakın kuruma başvurmak gerekir. Bu sayede hastalığın ve yayılmasının da önüne geçmek mümkün olacağından dolayı temiz ortamlarda bulunmaya özen göstermek de son derece önemlidir. Korunma yolları fazla olduğundan uygulanmalıdır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir