SON HABERLER

Corona Virüsüne En Çok Hangi Kan Grubu Yakalanıyor?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüsüne En Çok Hangi Kan Grubu Yakalanıyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs ile mücadele ederken, virüs hakkında her geçen gün yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni Tip Corono Virüs İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Corona Virüsün ortaya çıktığı Çin’de yayın yapan BMJ dergisi, Çinli bilim insanlarının yeni tip Corona virüs ile ilgili çalışmalarına dergilerinde yer verdi. Yapılan bu araştırmada yeni tip Corona virüsün hangi kan gruplarında daha etkili olduğu hakkında bilgiler yer alıyor. Yapılan araştırmada A, B ve 0 kan gruplarına sahip iki bin yedi yüz on üç vaka üzerinde çalışma yapılmıştır. 

Uzmanlar enjekte olmuş bin yedi yüz yetmiş beş kişiyle ve virüs nedeniyle hayatını kaybeden iki yüz altı kişiyi incelemiştir. Ayrıca araştırmaya enfekte olmamış ancak risk altında bulunan üç bin dokuz yüz altmış dört kişi de dahil edildi. İncelen kişilerin yaş aralığı ise 18-45 olarak açıklandı.

Hangi Kan Grubu Risk Altında Bulunuyor?

Yapılan bu araştırmaya göre kan grubu A olan kişilerin virüse yakalanma oranının daha yüksek olduğu, en az etkilenen kişilerin ise 0 kan grubuna sahip oldukları ifade edildi. Araştırma sonuçları A kan grubuna sahip bireylerin kan grubu A olmayan bireylere göre Covid-19 açısından daha yüksek risk taşıdığı, kan grubu 0 olan kişilerin ise enfekte olma risklerinin daha az olduğunu ortaya koydu. Araştırmada AB ve B kan grupları ile ilgili anlamlı bir veri elde edilemediği için araştırmaya dahil edilmedi. 

Kan grupları arasındaki enfekte olma riskine dair yüzdelik oranlar şu şekilde:

  • A Kan Grubu %37.75
  • B Kan Grubu %25.80

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüsü Türkiye'de Var Mı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir