SON HABERLER

Corona Virüsün Tedavisi Var Mı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüsün Tedavisi Var Mı?

İlk olarak 1960 yılında ortaya çıkan Corona virüsü, solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini etkilemektedir. Sonbahar ve kış aylarında daha etkili bir hale gelir. Hafif ve orta şiddetlerde olup, insanlarda üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Hastanın bağışıklık sistemine göre, etkileri hastanın üzerinde farklılıklar gösterebilir.
Bazı kişiler ise etkilerinden çok hafif bir şekilde kurtulabilir. İlaç tedavisi ile tedavi yoluna gidilebilmektedir. Bağışıklığı zayıf olan kişiler bu tedavi yönteminden fayda göremeyebilir. C ve D vitamini eksik olan kişiler daha ağır bir şekilde atlatabilir. Özellikle bu süreçte sıvı desteği çok önemlidir. Bu virüs vücutta sıvı kaybına yol açmaktadır. Ağrılar için yüksek dozda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Normal grip gibi başlayan bu hastalık, 3 gün sonra şiddetli öksürüğe dönebilir. Zamanla vücut direncinin düşmesine sebep olabilir. Ateşlenme, terleme, balgamlı öksürük ve ağız kuruluğu gibi şikayetler hastalık ilerledikçe artmaya başlamaktadır. Göğüs ağrısı da en önemli belirtiler arasında yer alır.
Antikor üreten bağışıklık sistemi zamanla etkisiz kalabilir ve vücut fonksiyonları olumsuz etkilenebilir. Aşırı ateşlenmeden dolayı, kemiklerde ağrılarda görülebilir. Sars virüsü kadar ciddi bir virüs olmasa da sonu ölümle de sonuçlanabilir. Tespitinin hemen yapılması durumunda ölüme engel olunabilir.

Corona Virüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Her hastalığın kendine göre korunma yöntemleri farklıdır. Corona Virüse yakalanmamak içinde bazı durumlara dikkat edilmelidir.
Corona virüse yakalanmamak için, şunlara dikkat etmek gerekmektedir;

  • Bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması son derece önemlidir.
  • Dengeli beslenme ve sağlıklı yaşama tarzı benimsenmelidir.
  • Ellerin yıkanmasına dikkat edilmeli ve yabancı materyallere temastan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli uyku uyumaya dikkat edilmesi gerekir.
  • Kapalı ve havasız yerlerde durmaktan kaçınılmalıdır. Bu gibi durumlar dikkate alındığı zaman virüsten korunabilmek mümkündür.

Corona(Korona) Virüsü Nasıl Bulaşır?

Daha çok hayvanlarda rastlanılan bu virüs, nadiren hayvanlardan insanlara geçebilir. İnsanlardan insanlara bulaşma yolları ise solunum yollarıyla gerçekleşir. Öksürme ve hapşırmadan dolayı ortaya çıkan damlacıklar hava yoluyla insanlara geçebilir ve bu da virüsün yayılmasına sebep olabilir.

Corona Virüsünün Bulaşmasına Engel Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Virüsün insanlardan insanlara yayılmasını engellemek için, eller sık sık yıkanmalı, maske kullanılmalı ve kalabalık havasız ortamlardan mümkün olunduğu kadar uzak durulmalıdır. Aksi takdirde virüsün yayılması hızlanabilir ve ölümle sonuçlanabilir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs Hangi İllerde Var?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir