SON HABERLER
corona-virüs-neden-olustu
corona-virüs-neden-olustu

Corona Virüsü Neden Ortaya Çıktı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüsü Neden Ortaya Çıktı?

Son günlerde ortaya çıkan ve dünyanın alarma geçmesine neden olan corona virüsünün ortaya çıkışı herkes tarafından merak ediliyor. 100’ün üzerinde çeşidi olan bu virüsün ortaya çıkma nedenleri araştırılmaya başlandı. Bu 100’ün üzerinde çeşidi olan virüs hayvanlar üzerinde enfeksiyona yol açan virüsler olarak biliniyor. Az olsa da insanlara bulaşma tehlikesi olan corona virüsü bulaştığı zaman öldürücü etki yapıyor.

Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Corona virüsü ilk olarak uzakdoğu ülkesi olan Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Bu virüsün Wuhan şehrinde bulunan Huanan isminde deniz ve et ürünlerinin satıldığı yerde ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu ihtimaller virüsün burada meydana geldiğini gösteriyor. Ortaya çıkan bu corona virüsü diğer yıllarda çıkan bazı salgın hastalıklar gibi aynı aileye mensup bir virüstür.
Önceki yıllarda çıkan virüsleri yazacağız;

  • Sars
  • Mers gibi daha önceki yıllarda çıkmış olan salgın yapan virüs ailesine mensup bulunuyor.

Bu yazmış olduğumuz salgın virüslerden daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Diğer virüslerden daha az sürede öldürücü etkiye sahiptir. Öldürme oranları ise uzmanlar tarafından %2 ile %3.1 arasında olduğu düşünülüyor.

Corona Virüsünün Bulaşması Hakkında

Corona virüsün insanlara hayvanlar yoluyla bulaştığı biliniyor. Daha önceki çıkan Sars ve Mers virüsleri gibi hangi hayvandan bulaştığı daha tespit edilebilmiş değildir. Sars virüsleri misk kedilerinden, Mers virüsünün de develerden geçtiği biliniyor.

Corona Virüsünün Yayılması Nasıl Oluyor?

Yapılan tespitler ve incelemelerden sonra corona virüsünün yayılmasın nedenleri açıklanıyor. Buna göre nasıl yayıldığını söylemek istiyoruz.

  • Virüse yakalanmış hastanın öksürmesinden yayılıyor.
  • Virüse yakalanmış hastanın hapşırdığı zaman damlacıklar nedeniyle yayılıyor.

Bu yayılma durumlarını bilmemiz ve dikkat etmemiz gerekiyor.

Kimler Risk Altına Bulunuyor?

Corona virüsünün bulaşması durumuyla ilgili en fazla risk altında bulunan kişiler mevcuttur. Bunların kimler olduğunu yazmak istiyoruz. Hayvanlarla yakın temas halinde bulunan kişiler ve virüse yakalanmış kişinin aile bireyleri ve sağlık çalışanlarıdır.

Corona Virüsü Önlemleri Nasıl Olmalıdır?

Corona virüsüne yakalanmamak için hapşırma esnasında ağzımızı kolumuzla kapatalım. Elleri sık sık sabunlu suyla yıkamaya özen gösterelim. Temizlik kurallarına azami özen gösterilmesi gerekiyor.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüsü Nelere Yol Açar?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

1 Yorum

  1. İnşallah kökü kazanır bu illetin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir