SON HABERLER

Corona Virüsü Nasıl Korunuruz?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüsü Nasıl Korunuruz?

Yeni tip corona virüs olarak adlandırılan salgın, solunum yollarında ciddi hastalıklara neden olmakta ve insandan insana bulaşmaktadır. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen salgın araştırılırken ortaya çıkan virüs dünya geneline yayılmış durumdadır.

Corona Virüse Karşı Korunma Tedbirleri Nelerdir?

Ülkemizde henüz ciddi bir vaka sayısı olmamakla birlikte tüm dünyada ve özellikle komşu ülkelerde hızla yayılan virüse karşı basit tedbirlerle korunma sağlanabilir. Solunumla bulaşan virüslerin yayılmasını önleyen tedbirler günlük hayatın olağan akışına adapte edilerek etkin bir korunma sağlanabilir.
Bu tedbirler arasında;

  • Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak
  • Yıkanmamış ellerle surat ve göz çevresine dokunmamak
  • Elleri sık aralıklarla ve minimum 20 saniye olacak şekilde sabunla yıkamak
  • Alkol bazlı el dezenfektanı kullanmak sayılabilir.

Öksürme ve hapşırma esnasında ağzın elle değil bir mendil ya da kolla kapatılması virüsün etrafa yayılmasını önleyecektir. Tek kullanımlık kağıt mendiller bu amaçla kullanılarak hemen çöpe atılmalıdır.

Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Hafif, orta ve şiddetli solunum enfeksiyonunun yaşanmasına neden olan corona virüsün tipik belirtileri arasında; ateş, öksürük ve nefes darlığı sayılabilir.

14 Gün Koruma Kuralı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla vatandaşların 14 gün koruma kuralına ve önerilen yöntemlere özen göstermesi çağrısı yapılmıştır. Özellikle mecburi olarak corona virüsün görüldüğü ülkelere seyahat eden ve ülkeye dönenlerin uyması gereken kurallar şu şekilde sıralanmıştır.
Ülkeye giriş yapan Türk vatandaşlarından 14 gün boyunca evde istirahat etmeleri istenmiştir. Evden çıkılması zorunlu olduğunda mutlaka maske takılmalıdır. Eve ziyaretçi kabul edilmemeli, kullanılan odanın sık sık havalandırılması gerekir. Bu süreçte toplu taşımanın tercih edilmemesi mecburiyet halinde ellerin sık sık yıkanması ihmal edilmemelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Önemi

Corona virüse karşı korunma önlemleri arasında sayılan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi düzenli beslenme ve yeterli uykuyla sağlanabilir. Stresten kaçınma, C vitamini takviyesi, spor faaliyetleri ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi sağlıklı kalmak isteyenler için uyulması gereken kurallar arasında sayılabilir. En önemli korumanın özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde geliştirilmesi hayat kurtarır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir