SON HABERLER

Corona Virüsü Nasıl Korunulur?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüsü Nasıl Korunulur?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında Türkiye’de de olduğu kesinleşen corona virüs ile alakalı bilgiler de en çok merak edilenler arasında yer almaya başladı. Virüsün şuana kadar herhangi bir aşısının bulunmamış olması da bu korkuyu artıran noktaların başında yer alıyor.
Virüsle alakalı olarak geriye kalan tek seçenek ise virüsten korunmak için alınması gereken önlemlerdir. Virüsün yayılması hızlı ve belirtileri de uzun süre sonunda ortaya çıktığından dolayı gereken önlemler vücuda yerleşmeden atılması noktasında hastalara yardımcı olacaktır. Güçlü bir virüs ailesine mensup olmasından dolayı PCR adı verilen bir test ile tanısı koyulur.

Virüsten Nasıl Korunmak Gerekir?

Virüsün bulaşması için solunum veya sindirim sistemine etki etmesi gerekir. Bu sayede hemen akciğerlere yerleşir ve çoğalır. Bunun için en önemli olan durum ellerin ve solunum sisteminin sıklıkla korunmasıdır. Virüsten korunmak adına hafif seyretse bile mutlaka herhangi bir grip durumu ile karşı karşıya kalındığında hastaneye ulaşmak önerilir.
Bulaşma yolları arasında:

  • Solunum,
  • Tükürük,
  • Kan,
  • Sıvı yer alır.

Bunlar arasında en düşük olan ihtimal ise solunum yolu ile olduğundan dolayı mutlaka maske kullanımı önerilir.

Tokalaşmamak

Virüsün bulaşmasında en temel etmen ellere kolaylıkla gelen virüsün ağız ve yüze ulaştıktan sonra bademcikler yoluyla solunum sisteme ulaşıyor olmasıdır. Bundan dolayı tokalaşmamak veya yakın temasta bulunmamak oldukça önemli bir etmendir. Virüsün hayatta kalma süresi metalik bir ortamda ortalama 12 saat kadardır. Bundan dolayı elinizin veya dokunduğunuz alanın temiz olması için sıklıkla yıkamalısınız.

Maske ve Hijyen

Bir başka önlem ise maske takmaktır. Öksürürken maske veya peçete kullanmak da oldukça koruyucu önlemler arasında yer alır. Hasta olan veya şüpheli durumunda olanlardan ise uzak durulmalıdır.

Hayvansal Gıdalar

Hayvansal gıdaların kullanılmadan önce fazlasıyla pişirilmesi önerilir. Bu sayede bu yolla da hastalık bulaşmasını engellemiş olursunuz. 26 derece ve üzerinde hayatta kalma şansı oldukça düşüktür.

Grip Belirtilerine Dikkat

Öksürük, nefeste darlık veya yüksek ateşi olduğunu söyleyen herkes ile iletişimi kesmeli ve hemen en yakın hastaneye ulaşmaya dikkat etmelisiniz.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs - Türkiye - Şok Ses Kaydı!

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir