SON HABERLER
corona-virüs-nasıl-ölür
corona-virüs-nasıl-ölür

Corona Virüs Nasıl Öldürür?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs Nasıl Öldürür?

Corona virüsü yeni yeni konuşuluyor olsa da aslında ortaya çıkış tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Öyle ki ilk görüldüğü tarih olan 1960’lı yıllardan bu yana Corona virüsün varlığı bilim adamları tarafından biliniyordu. Çin’de Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkarak dünya çapında etkili olup birçok ölüme yol açması sebebiyle herkes tarafından merak konusu bir virüs haline geldi. Corona virüsün asıl öldürme sebebi olarak basit bir ifade ile akciğer hastalıklarını neden olması ve eğer tedavi edilmezse akut solunum yolu yetersizliği gibi bir takım hastalıklara yol açması şeklinde açıklanabilir.

Corona Nedir?

İnsanların çoğu aslında hayatında bir kere de olsa Corono virüsleri ile karşılaşmıştır. Çünkü insan corona virüsü hafif ve orta olarak adlandırılabilecek üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklara neden olur. Corona virüsün şu ana kadar bilinen dört alt grubu bulunuyor. Bunlar; alfa, beta, gama ve delta.
Genel olarak Corona virüslerin sebep olduğu hastalıklar ise soğuk algınlığı, orta doğu solunum sendromu, ağır akut solunum sendromu gibi bir çok ciddi hastalıklardır. Corona virüs ailesi genellikle hafif düzeyde soğuk algınlığı ile şiddetli solunum sıkıntısına dek farklı pek çok hastalıklara sebep olabiliyor.
Corona virüs ilk en yakın tarih olarak 2003 yılında tespit edilemeyen bir hastalık olarak ortaya çıktı ve birçok kişinin ölümüne sebep oldu. Bu yaşanan olayın ardından diğer bir olay ise 2012 yılında meydana geldi. Son olarak Çin’de Aralık 2019’da meydana gelen henüz anatomisi tam olarak açıklanamayan pnömoni vakaları tespit edildi. Son olarak ise 2020’de tespit edilemeyen bir corona virüs ile karşılaşıldığı anlaşıldı ve bu virüse Covid-19 ismi verildi.
Görünüş ve belirti itibariyle gribe benzer bir hastalık olan Covid-19 grip kadar masum bir hastalık olmayabiliyor. Grip belirtileri gösterse de virüs vücutta ağır tahribatlara sebep oluyor. Gripten daha ağır bir şekilde ilerleyen bir hastalık olan corona virüs ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Solunum sıkıntısına neden olması sonucu akciğerlerde viral pnömoniye yol açarak zaman içinde hastayı nefes alamaz bir hale getiriyor.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüs Video - Dünya Sağlık Örgütü

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir