SON HABERLER
Corona-Virüs-Korunma-sağlık -Bakanlığı
Corona-Virüs-Korunma-sağlık -Bakanlığı

Corona Virüs Korunma Sağlık Bakanlığı

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs Korunma Sağlık Bakanlığı

Dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre corona virüsün ülkemizde de tespit edildiği belirtildi. İlk çıktığı günden itibaren ülke genelinde ciddi önlemlerin alınması corona virüsünün görülmesini engelleyememiş olsa da henüz ölüm yaşanmamış olması büyük bir mucize. Çıktığı günden beri yüzlerce kişinin ölümüne neden olan virüsün ülkemizde de görülmesi bakanlığı alarma geçirdi.

Corona Virüsü Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüsün bilimsel adı Covit 19’dur. Diğer corona türlerinden farklı olan Covit 19 son derece dirençlidir. Metal yüzeylerde 12 saate kadar canlı kalabilen corona virüsü, kumaş ve döşemelerde 9 saat canlılığını sürdürebiliyor. Bu da virüsün bulaş hızını artırıyor. Gribal enfeksiyon belirtileri gösteren corona virüsü, ileri evrelerde akciğeri etkisi altına alıyor ve kişinin ölümüne neden oluyor.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü de tıpkı diğer infulaenza virüsleri gibi damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Solunum yoluyla vücuda giren virüs 15 güne kadar kuluçka süresinde kalabiliyor. Bununla birlikte kalabalık ortamlarda, metrobüs, otobüs ve toplu taşıma araçlarında bulunan virüs, ele bulaşıp oradan da vücuda girmektedir. Corona virüsün en etkili bulaş yerlerinden biri de havaalanlarıdır. Sürekli insan sirkülasyonu olan havaalanları yurt içi ve yurt dışından milyonlarca kişinin gelip gittiği bir alandır. Buradaki lavabolar, sandalyeler virüs bulaştırmaktadır.

Corona Virüs Belirtileri

Corona virüsü bulaşan kişilerde gözlenen belirtiler, nezle ya da grip ile hemen hemen aynıdır. Belirtiler arasında en dikkat çekeni ise nefes darlığı yaşamaktır.

Corona virüsünün belirtileri;

  • Burun akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Öksürük
  • Solunum sıkıntısı
  • Vücutta kırgınlık
  • Eklem ağrısı

Belirtilerin görülmesiyle birlikte hastaneye gitmesi gereken hastalara asıl teşhis kan tahlili ile koyulmaktadır.

Corona Virüs Risk Grubu

Ölümcül etkiye sahip olan corona virüsünde özellikle ileri yaştaki kişiler risk altındadır. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşı ilerlemiş ve sigara kullanan kişilerin corona virüsünü atlatamadıkları belirtilmektedir. Akciğerleri etkisi altına alan virüse karşı astım ve koah hastalarının da dikkatli olması gerekiyor. Yurt dışına sık sık seyahat etmek zorunda olan kişiler de risk grubunda yer almaktadır.

Corona Virüsü Tedavisi

Corona virüsü için henüz aşı geliştirilmemiştir. Bununla birlikte ilaçla tedavisi de yoktur. Bu açıdan bakıldığında virüse yakalanan kişilerin karantina altına alınması ve başka kişilere bulaştırmasını önlemek tedavinin ilk adımıdır. Corona virüsü akciğerlerde solunum yetmezliğine neden olduğu için hastalara solunum desteği sağlanmaktadır. Bunun dışında uygulanan bir tedavisi bulunmamaktadır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Kovid-19 Enfekte Olduğumu Nasıl Anlarım?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir