SON HABERLER
corona-virüsü
corona-virüsü

Corona Virüs İçin Alınacak Önlemler

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs İçin Alınacak Önlemler

Çin’de ortaya çıkan Corona Virüs ilk kez Wuhan kentinde görüldü. Virüsün diğer bir adı ise Covid-19 olarak bilinmektedir. Ülkemizde de Korona Virüs denilmektedir. Corona Virüsü daha önceden bilinen fakat daha çok hayvanlarda görülen bir virüsün mutasyona uğramasıyla oluşmuştur. Corona Virüs hayvanlardan insanlara geçtiği biliniyor ve ortaya çıktığı günden bu yana binlerce insanın ölümüne yol açmıştır. Ancak alınacak küçük önlemler ile bu ölümcül virüsten korunmak mümkün.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona Virüs hava yoluyla ve daha çok temasla insanlar arasında yayılmaktadır. Corona Virüsün Çin’de hayvancılıkla uğraşanlardan ve yenilmemesi gereken hayvanların tüketilmesinden ortaya çıktığı biliniyor. Hayvanlardan insanlar geçen virüs mutasyona uğrayarak ölümcül oluyor.

Corona Virüsten Korunmak İçin Ellerinizi Yıkayın

Corona virüsün bu kadar hızlı yayılmasının öncelikli sebebi insanların ellerini az yıkaması. Virüs bulaştığı bir noktada 12 saate kadar etkili olmaktadır. Bu sebeple ellerin sık sık sabunla yıkanması virüsün bulaşmaması için yapılacak ilk işlemdir. Hijyen sağlayan kolonya tarzı ürünler kullanılabilir.

Corona Virüs İçin Sıcak Olun ve Sıcak İçecekler Tüketin

Corona virüsün soğuk ortamlarda yaşama süresi daha uzun. Virüs 17-25 derece arası sıcaklıkta hayatta kalması zorlaşıyor. Bu sebeple hava sıcaklığı 20 dereceleri geçene kadar vücudu sıcak tutmak ve sıcak içecekler tüketmek virüsün kısa sürede ölmesini sağlayacaktır. Özellikle dondurma ve meşrubat tarzı soğuk içeceklerin bu dönemlerde tüketilmemesi önemlidir.

Corona Virüs Bulaşmasında Maske Kullanımı

Corona virüsün hava yoluyla bulaşma olasılığı biraz düşük olmasına rağmen maske kullanmak virüse karşı önemli bir savunma sağlıyor. Fakat kullanılacak olan maskenin çok büyük özelliklere sahip olması gerekmiyor. Pamuklu bezlerden yapılan koruyucu maskeler rahatlıkla virüsten korunmayı sağlar.

Corona Virüs İçin Ağız ve Boğaz Temizliği

Corona virüsün vücuda giriş yaptığı nokta ağız yoludur. Virüsün bulaşmasını önlemek için yapılabilecek en güzel ağız ve boğaz temizliği ılık ve tuzlu su ile gargara yöntemidir. Bununla birlikte elma veya üzüm sirkesini sulandırarak gargara yapmak kesin olmamakla birlikte koruma sağladığı görüşü yüksektir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Corona Virüs Nasıl Öldürür?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir