SON HABERLER

Corona Virüs Evcil Hayvandan Bulaşır mı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs Evcil Hayvandan Bulaşır mı?

Son aylarda Dünya üzerinde görülmüş olan coronovirüs hastalığı söz konusu olmaktadır. Bu hastalık Dünya üzerinde ilk defa 1960 senesinde görülmüştür. Bu covid-19 olarak isimlendirilen virüs coronavirüs veya koronavirüs olarak da adlandırılmaktadır. 

Bu coronavirüs aralık ayı içerisinde Çin ülkesinin Wuhan bölgesinde ortaya çıkmıştır. Burada ortaya çıkması ile birlikte dünyayı etkisi altına almıştır. Bu koronavirüsü hastalığın başlangıç kaynağının henüz tam olarak bilinmemesi söz konusudur. Ama genel olarak Çin ülkesinin Wuhan bölgesindeki huanan deniz ürünleri toptan satış pazarında yasadışı olmak üzere satılan vahşi hayvanların satışı söylentisi söz konusudur. 

Bu coronavirüsü ağır orta ve hafif olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Daha önce meydana gelmiş olan sars ve mers virüsü ile aynı gruptandır. Aynı zamanda soğuk algınlığı ile benzer belirtiler göstermektedir.

Koronavirüs Nedir?

Bu corona virüsü genel olarak hayvanlar arasında yaygın olacak şekilde görülen büyük bir virüs grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Nadir olan durumlarda bilim adamlarının zoonotik olarak adlandırılmış olduğu durumdur ve bunun yanında hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir. 

Bu korona virüsü soğuk algınlığından ve sars gibi daha ciddi olan hastalıklara neden olabilen bir virüs olarak karşımıza çıkmaktadır. Sars misk kedilerinden mers ise tek hörgüçlü develer üzerinden insanlara bulaşmaktadır. Ama henüz insanları bulaşmamış ancak hayvanlar üzerinde bulunan birden fazla kovid-19 mevcuttur.

Koronovirüs Belirtileri Nelerdir?

Bu coronovirüs hastalığının birden fazla belirtileri mevcuttur. 

Bunlara bakacak olursak;

  • Uzun süren yüksek ateş
  • Kuru öksürük
  • Boğazda meydana gelen ağrı
  • Nefes almada darlık
  • Burun akıntısı
  • Baş ağrısı

Bu belirtilen ncov-19 belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Koronavirüsü Nasıl Bulaşır?

Bu koronovirüs hayvanlar ile insan arasındaki temastan yayıla bilmektedir. Bunun yanında virüs hasta insanlardan hapşırmaya da öksürmeye yolu ile de bu ulaşabilmektedir. Coronavirüsü genel olarak dış ortam içerisinde dayanıklılığı olmayan virüstür. Ancak bugün bu virüsün bulaşıcılık süresi ve bunun yanında duş ortama dayanma süresi tam olarak bilinememektedir.

Koronavirüsü Hayvanlardan Bulaşır Mı?

Bu virüs hayvanlardan da bulaşabilmektedir. Ama hala hayvanlarda olup bulaşmayan korona virüsler de mevcuttur.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Korona Virüs Korunma Yolları

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir