SON HABERLER

Corona Virüs (covid-19) Gençlere Bulaşır mı?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs (covid-19) Gençlere Bulaşır mı?

Çin’de ortaya çıkıp dünyanın dört bir tarafına hızla yayılan koronavirüs sebebiyle pek çok kişinin yaşamı sona erdi. Çok kısa sürede dünya genelinde korku yaratan koronavirüsü için çeşitli önlemler alınmakta ve bu yönde küresel bir mücadele verilmektedir. Öte yandan hastalığın bulaşma şekli, nasıl yayıldığı, risk grubunda kimlerin olduğu, tedavisinin olup olmadığı merak konusu olmuştur. Hemen her yaştan insana etki eden coronavirüs için detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımlanmış olduğu rehbere göre Coronavirüsü​​​’ nün ilk etapta Huanan Deniz Ürünleri Pazarında yasa dışı satılan vahşi hayvanlardan yayıldığı düşünülmekte beraber, insandan insan hava damlacıkları yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Öksürme ve hapşırma nedeniyle havaya saçılan damlacıkların diğer insanların solunum yoluna girmesiyle ya da korona virüsü enfekte olan yerlere temas eden ellerin ağız, burun ve göz bölgesine temas ettirilmesi ile bulaştığı bilinmektedir. Fakat en etkin bulaşma şeklinin hasta kişiler yoluyla olduğu bilinmelidir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, ateş, öksürük, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı corona virüsü belirtilerinde dair. Bir grip gibi belirti veren bu hastalığın bağışıklığı düşük olanlarda, akciğer ve kanser hastalarında, yaşlılar da ve çok genç yaş grubundaki kişilerde zatürre, bronşit gibi ciddi solunum rahatsızlıklarına yol açabilmekte ve ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Corona Virüsün Tedavi ve Aşısı Var mı?

Çin’de başlayıp hızla dünyaya yayılan ve ncov-19 olarak adlandırılan bu hastalığın şu ana kadar bir tedavisi bulunamamıştır. Bilim insanları aşı üretimi için hızlı bir çalışma gerçekleştirerek aşı üretiminde ümit verici bir aşamaya gelmişlerdir ancak bu aşının test süresinin bir hayli zaman alacağı söylenmektedir. Kovid-19 hastalığına yakalananlar için durumuna göre destekleyici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Antibiyotikler covid-19 virüsünü önlemede ya da tedavi etmede etkili olmamaktadır.

Corona Virüsten Nasıl Korunabiliriz?

Oldukça endişe yaratıcı bir hal alan koronovirüs hastalığı henüz tedavi edilemeyen ancak korunması mümkün olan bir hastalıktır. Coronovirüs hastalığından korunmak için en temel prensip hijyen olmaktadır. 

Bunun için;

  • Hasta olanlarla yakın temas halinde olmamak
  • Kirli ellerle ağız, burun ve göz bölgesine dokunmamak
  • Elleri bol ve sık sabunlamak
  • Öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burun bölgesini kapatmak
  • En sık dokunulan yerleri dezenfekte etmek

İyi bir korunma şeklidir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Coronavirüsü - Maske Takmak Doğru Mu?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir