SON HABERLER

Corona Virüs Belirtileri

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs Belirtileri

İlk olarak 11-Aralık’ ta Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı saran Corona virüsü yayılmaya devam ediyor. Corona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan bir virüs türüdür.
En son ülkemizde de bir kişide tespit edilmiş olan bu virüsün belirtilerinin normal bir grip olunduğunda ortaya çıkan belirtilerden farkı yoktur. Üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösterir.

İlk Belirtiler

NCoV olarak adlandırılan bu virüsün ilk belirtileri soğuk algınlığına benzer şekilde, yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve nefes darlığı şeklinde oluyor. Bu virüs ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine sebep oluyor.
Akciğer ve böbreklere büyük zarar veren bu virüs, bağışıklık sistemini çökertiyor. Son aşamada da ölümlerle sonuçlanan vakalar ortaya çıkıyor. Bazı bünyeler hafif atlasa da bazı bünyeler sonuç çok ağır olabiliyor.
Çocuklar bu hastalığı çok rahat atlatabiliyorlar. 0-10 yaş arası hiç bir çocuk ölmedi. Fakat özellikle 65 yaş üzeri insanlarımız için tehlike büyüktür. Bağışıklık sistemi düşük olan, kalp, solonum hastalıkları gibi başka hastalıları bulunan insanlar için virüs çok tehlikelidir.

Virüsün Bulaşmış Olma İhtimali Varsa

Eğer bu virüsün bulaşma ihtimali olan bir ortamda bulunulduysa, virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün takip edilmelidir. Belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve vücuda yayılır. Riskli görülen kişiler karantina altına alınır, sağlık durumları takip edilir. Virüsün bulaşıp bulaşmadığına dair testleri yapılır. Testleri pozitif çıkan kişiler tedavi altına alınır.

Nasıl Korunulur?

Tüm Dünya’yı panik haline sokan bu virüs yüzünden birçok ülke alarm geçti. Virüsten korunma yöntemleri sürekli anlatılsa da, bu virüs sarılma, öpüşme, hapşırık, el sıkışma, dokunma, ortak mutfak gereçlerinden yeme gibi pek çok yolla insandan insana bulaşır.
Virüsten korunmanın en etkili yolu sık sık el yıkamaktır. Kalabalık ortamlar girmemek, dengeli beslenip bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak, maske takmak gibi çeşitli yöntemlerde virüsten bizi kısmen olsa korur.
Corona virüsünün aşısı henüz bulunamamıştır. Fakat bununla ilgili geliştirme çalışmaları hızla devam ediyor.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Corona Virüsü İnsandaki Belirtileri

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir