SON HABERLER
virüs-aşısı
virüs-aşısı

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Corona virüs günümüz çağında ki yeni salgın hastalıktır. Nasıl ve ne şekilde ortaya çıkışı nelerin sebep olduğu tam anlamıyla bilinmese de hastalığa çare olabilecek ilaç çalışmaları başlamıştır. Bilim insanlarının ilaç çalışmalarında ki bekleme ve deneme süreçleri ile en etkili olabilecek çözümler üretilmesi için çalışılmaktadır. Çalışmaların doğru ve etkili olabilmesi için en etkili ilaç bulunulması için çalışmalar devam etmekte ve tam olarak bu ilaç denilememektedir.

Corona Virüs Nedir?

Çin’ in Vuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Balık pazarında ki bir kişinin ani ölümü ve kısa sürede ani ölümlerin artışı ile salgın ile karşı karşıya kalındığının tehlikesi altında karşılaşılmıştır. Virüs bulaştığı anda ölümler gerçekleşmemektedir. Virüsün kuluçkalama dönemi ile vücuda yayılması ve solunum yollarını tıkaması ile bağışıklık sisteminizi çökertmektedir.

Corona Virüsün Belirtileri

Virüs solunum yollarınızı etkileyen bir çeşit salgındır. Belirtileri grip gibi görünen ama bazı farklılıklarla farkında olabileceğiniz ya da test ile hastalık riskinizi ölçe bilirsiniz.
Belli belirtileri olarak;

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • İshal
  • Boğaz ağrısı ve
  • Solunum da zorluk çekmek

Bu belirtilerin mevcut olunması ile test yapılması ve pozitif oluşumun da kişinin ve temas olduğu kişilerin gözetim altında tutulması gerekmektedir.

Corona Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

Corona virüsü bulaşıcıdır. Kuvvetli bir mekanizma ile kolaylıkla bulaşma riski vardır. Peki, corona virüs nasıl bulaşır?

  • Temas halinde olduğunuz kişilerden
  • Hava yoluyla
  • Giysiler de belli süre canlı kalabilir
  • Metal objelere temasta

Virüs belli bir süre objelerde yaşayabilir ve bu da size bulaşma konusun da hız kazanır.

Corona Virüsünden Korunma Yöntemleri

Virüs yayılma hızı gösterirken korunma yöntemleri de mümkündür. Virüsten korunma yöntemlerine bakacak olunursa tamamıyla kendinizi temiz ve hijyen tutmak en önemli etkendir. Objelere temasta sürekli kirli olduğunuz algısında olmalı ve sık sık ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Hava yoluyla bulaşabilmesi de mümkündür. Kişilerle tokalaşmamak ve maske kullanımı ile bu risklerden korunmuş olursunuz. Uzun süre yıkanan eller ve maske kullanım ile sizi virüse karşı bir adım korumuş olur.

Virüse Yakalanan Ülkeler

Virüs Çin’in Vuhan kentinden kısa sürede tüm ülkeye yayılmıştır. Çin dışında başka ülkelere de sıçramıştır. Kısa sürede çeşitli ülkelerden de bu hastalık belirtileri ortaya çıkmış ve ölüm sayısı artmıştır. Bunun dışında hastalık belirtilerinin olmadığı ülkeler de nadir olarak bulunmaktadır. Çeşitli önlemler ile engellenme ve yayılma olasılığının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs - Eller Nasıl Yıkanmalı?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir