SON HABERLER

Corana Virüsünün Nedeni

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Corana Virüsünün Nedeni

Pek çok kimsenin ilk kez duyduğu Corona virüsünün aslında ilk defa 1960’lı senelerde görüldüğü ve Covid-19 olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Bunca yıl aradan sonra ikinci kere Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Corona virüsünün nedeninin Çinli bir virolog tarafından yarasalar olduğu muhtemeli ileri sürüldüyse de bilimsel bir yanı olmadığı bilinmelidir.

Corona Virüsün Belirtileri

Belirti veren bir hastalık türü olan Corona Virüsün ilk belirtileri;

 • Ateş
 • Halsizlik
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık
 • Burun akıntısı
 • Nefes darlığı
 • Zatürre olarak sıralanabilir.

Soğuk algınlığına benzer belirtiler veren Corona Virüs hastaya büyük zararlar verebilmektedir. Genel görüntüsü itibariyle grip benzeri bir hastalık olarak değerlendirilmektedir.

Corona Virüsün Bulaşma Yolları

Soğuk algınlığına sebep olan Corona Virüs, dünyayı alarma geçen bir virüs olarak gündemde yer almaya devam etmektedir. Daha önce meydana gelmiş SARS ve MERS – COV olarak adlandırılan virüslerin bir uzantısı olarak değerlendirilen Corona virüsün 100′ den fazla çeşidi bulunmaktadır.
Bu virüsleri büyük bir kısmının sadece hayvanlarda enfeksiyona sebebiyet verdiği, çok az kısmının insanlara bulaştığı bilinmektedir. İnsana geçen Corona Virüsün çoğu hafif bir soğuk algınlığı ile atlatılabilmektedir. Corona virüsün çok az bir kısmı mutasyona uğrayıp üst solunum yollarına geçip oradan akciğerlere inerek zatürreye neden olmaktadır.
Bu virüsün insana bulaşma şekli daha çok hapşırma ve öksürme yoluyla hava damlacıklarına karışarak solunum sistemine girişi ile olmaktadır. Bunun dışında enfekte yüzeylere temas eden ellerin gözlere ve ağıza değdirilmesi ile olmaktadır.

Corona Virüste Risk Grubunda Olan Kişiler

Gribal bir enfeksiyon olarak değerlendirilen Corona virüste risk grubunda yer alan kişiler şunlardır;

 • Yaşlılar
 • Kanser Hastaları
 • Bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullananlar
 • Akciğer Hastaları

​​​​​​Covid-19 nedeniyle gerçekleşen ölümlerin büyük bir kısmında altta yatan başka hastalıkları olan kişiler olduğunu bilmekte yarar vardır.

Corona Virüsten Korunma Yolları

Corona Virüsünden korunma yolları, gripten korunmayla eşdeğerdir. Bu bakımdan el hijyeni son derece önemlidir. Korunması mümkün olan bir hastalık olan Corona virüsünden korunmak için ellerin sürekli temiz tutulması ve temiz olmayan ellerin ağız, burun ve gözlere temas ettirilmesi gerekmektedir.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Corona Virüsü Nasıl Korunulur?

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

1 Yorum

 1. Nedeni belli her bulduğunu yiyen çekik gözlüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir