SON HABERLER

Bankaların Kredi Ertelemesi – Koronavirüs Tedbiri

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.

Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de son 10 gündür etkisini iyiden iyiye arttıran Koronavirüs, ekonomide de önemli gelişmelere etki etti.
Bugün, sizler için hangi banka hangi destek paketini açıkladı bunları derledim.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası, dün yaptığı açıklamada şubelerin 09.00-17.00 saatleri arasında yine açık kalacağını ve hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Vatandaşların ve işletmelerin bu dönemde nakit akışlarında sıkıntı yaşayabileceğini belirterek bazı destek paketlerini açıkladı.

31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksitlerin, fazi ve ana paranın ödenmemesi durumunda şirket ve bireysel müşterilerin talepleri doğrultusunda söz konusu bu ödemenin ötelenmesi imkanı verildi.

Nakit akışında yaşanan aksaklıklar sebebiyle müşterilerin mevcut kredilerini 6 aya kadar öteleme şansını veren Ziraat Bankası, turizm sektöründe de faal olan şirketlere bu süreyi 12 aya kadar çıkarttı.

Personel maaşlarını Ziraat Bankası’ndan ödeyen şirketlere 2020 Şubat ayı sonu itibariyle mevcut istihdamlarını “azaltmamak” kaydıyla gelecek 3 aylık maaş gideri kadar ilave kredi limiti imkanı verildi.

Ziraat Bankası üzerinden keşide edilmiş çeklerin de ödenmemesi durumunda kredi limitlerine ek olarak ilave nakit kredi limiti tahsisinde bulunulacak.

HALKBANK

– Halkbankası’da tıpkı Ziraat Bankası gibi aktif çalışma saatlerini değiştirmedi. 09.00-17.00 saatleri arasında şubelerden işlem yapılmaya devam edilecek.

Ziraat Bankası’nın yaptığı gibi 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

Esnaf ve sanatkarların talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin nisan, mayıs ve haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan ana para ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

Nakit akışında sıkıntı yaşayan müşterilerine , 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkanı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

VAKIFBANK

– Şirketlerin, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak.

İşletmelerin mevcut kredileri, kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılacak.

İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere “3 aylık maaş gideri” kadar uzun vadeli kredi kullandırılabilecek.

– Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitleri artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilecek.

– VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığı artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacı azaltılacak ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanacak.

– Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasiteleri artırılacak.

Bakıldığı üzere tüm devlet bankaları hemen hemen aynı avantajlı destek paketleriyle müşterilerine yani vatandaşlara kolaylık sağlayacak. Özel bankalardan ise bu konuya ilişkin sadece İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, Akbank ve QNB Finansbank olumlu sinyal verdi.

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var?

Koronavirüs Vaka Haritası
için lütfen tıklayınız.

PAYLAŞALIM, BİLİNÇLENDİRELİM!
LÜTFEN DİKKAT!  Koronavirüs Dolayısıyla Kapanan Yerler 

Yazar: Korona'ya Savaş!

Bu internet sitesi Koronavirüsü - nCov19 ile mücadele için açılmıştır. İnternet sitemizde vaka haritasını, korunma yollarını ve güncel bilgileri bulabilirsiniz. Yazı altına yapacağınız bilgilendirici yorumlar çok önemlidir. Lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın!

Okumadan Geçme!

Koronavirüs Yeni Belirtileri

Hangi ülkede kaç vaka, kaç ölüm var? Koronavirüs Vaka Haritası için lütfen tıklayınız.Koronavirüs Çin’in Wuhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir